Wizyta studyjna 12-13 X 2023

„BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” to wyjątkowy projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie. Jest on ukierunkowany nie tylko na działania promujące i wspierające czytelnictwo ale  także na podnoszenie kompetencji bibliotekarzy i partnerów, którzy razem współpracują by działania proczytelnicze były świadome, mądre i przemyślane, a kadra która je realizuje miała odpowiednie kwalifikacje, przeszkolenie i doświadczenie. Jednym z ciekawych i ważnych wydarzeń był dwudniowy wyjazd studyjny w którym do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele bibliotek z Gminy Wiejskiej Dynów, z Gminy Nozdrzec, ze szkół podstawowych i średnich w Dynowie, przedstawiciele partnerów wpisanych w projekcie, radni i osoby działające w różnych stowarzyszeniach i organizacjach z terenu Miasta Dynów. W efekcie udało się zorganizować wyjazd dla 28 osób. Najpierw odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym. Zostaliśmy ciepło przywitani przez panią dyrektor biblioteki Anitę Fal oraz wójta pana Mateusza Liput. Biblioteka od miesiąca funkcjonuje w nowoczesnym budynku. Wypożyczalnia, miejsce do czytania, sala zabaw dla dzieci, sala do cichej pracy, magazyny, archiwum, zaplecze socjalne  to ponad 250 m2  z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i ciekawą aranżacją. Następnie pojechaliśmy do Wieliczki. Zwiedzanie Kopalni Soli oraz nocleg w Komorze Słowackiego to niezapomniane wrażenia i przeżycia. Drugi dzień to wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojszowach koło Katowic. Energiczna pani dyrektor Izabela Piętka i jak i pozostałe panie to zgrany zespół, który doprowadził do rozbudowania i zmodernizowania budynku. Nowocześnie wyposażone pomieszczenia pełne są czytelników i użytkowników, osób, które biorą udział w  takich wydarzeniach jak „Śląskie poranki u Kaśki i Hanki”. Ostatnim punktem wyjazdu był  spektakl teatralny „żONA – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju” w Kinie Kijów w Krakowie ze świetną grą aktorską Renaty Dancewicz i Piotra Polka. Wyjazd studyjny miał główny cel: szkolenie, ale było też dużo śmiechu, żartów. Można powiedzieć, była to współpraca biblioteki z partnerami na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym.