logo

Ciekawostki o Elizie Orzeszkowej

Dynowscy Seniorzy to aktywni uczestnicy pierwszego roku realizacji projektu „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” dofinasowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Partnerzy z Uniwersytetu Złotej Jesieni przygotowali scenografię do wydarzenia, wyszukali ciekawe fakty z życia Elizy Orzeszkowej. Panie i panowie przebrani w stroje z epoki czytali znalezione ciekawostki o Elizie Orzeszkowej i fragmenty jej utworów. Całość wydarzenia, dopracowanie szczegółów to zasługa pani Krystyny Dżuła, która zajęła się sprawami organizacyjnymi. Zależało nam na tym, aby ukazać życie i twórczość pisarki w sposób nieszablonowy i oryginalny. Odbiorcami była młodzież ze szkól średnich, uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Dynowie oraz mieszkańcy. Aby przybliżyć słuchaczom atmosferę tej epoki do współpracy zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie, którzy przygotowali podkład muzyczny. Wśród gości były również niezawodne przedszkolaki, które pięknie wyrecytowały wiersz napisany przez pana Macieja Jurasińskiego.

Można powiedzieć, że wydarzenie to miało charakter międzypokoleniowy, integracyjny.

« of 2 »
xxCiekawostki o Elizie Orzeszkowej 15 30

odwołane – Ciekawostki o Elizie Orzeszkowej

Z przykrością zawiadamiamy, że spotkanie zaplanowane na godzinę 15:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dynowie, z przyczyn od nas niezależnych, musi zostać odwołane. Pani Anna Romaniuk odwołała  swój przyjazd do Dynowa i prelekcję z przyczyn losowych.

logo

Szkolenia informatyczne w dynowskiej bibliotece

Współczesne biblioteki to coraz to nowocześniejsze instytucje, które zapewniają dostęp do kultury, wiedzy, edukacji i informacji. Dlatego też w projekcie „BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” zostały zorganizowane dwa szkolenia z tego zakresu: „Biblioteka dla obywatela” oraz „Nowoczesne technologie w  służbie czytelnika” prowadzone przez Wojciecha Hamerlę, nauczyciela informatyki z Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie. Szkolenia dotyczyły konkretnych działań podejmowanych w bibliotekach, by służyć pomocą i wsparciem informatycznym osobom, które tego potrzebują i zgłaszają się do bibliotek aby np. wypełnić różne formularze on-line, zredagować pismo, obsłużyć e-pacjenta, e-recepty, PUE ZUS, e-PUP itp. Zjawiskiem coraz bardziej powszechnym staje się także sztuczna inteligencja. Co to jest i jak z niej korzystać było również jednym z zagadnień podjętych na szkoleniach.

logo

Wizyta studyjna 12-13 X 2023

„BLISKO biblioteki, daleko od nudy!” to wyjątkowy projekt realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dynowie. Jest on ukierunkowany nie tylko na działania promujące i wspierające czytelnictwo ale  także na podnoszenie kompetencji bibliotekarzy i partnerów, którzy razem współpracują by działania proczytelnicze były świadome, mądre i przemyślane, a kadra która je realizuje miała odpowiednie kwalifikacje, przeszkolenie i doświadczenie. Jednym z ciekawych i ważnych wydarzeń był dwudniowy wyjazd studyjny w którym do udziału zaproszeni zostali przedstawiciele bibliotek z Gminy Wiejskiej Dynów, z Gminy Nozdrzec, ze szkół podstawowych i średnich w Dynowie, przedstawiciele partnerów wpisanych w projekcie, radni i osoby działające w różnych stowarzyszeniach i organizacjach z terenu Miasta Dynów. W efekcie udało się zorganizować wyjazd dla 28 osób. Najpierw odwiedziliśmy Gminną Bibliotekę Publiczną w Krościenku Wyżnym. Zostaliśmy ciepło przywitani przez panią dyrektor biblioteki Anitę Fal oraz wójta pana Mateusza Liput. Biblioteka od miesiąca funkcjonuje w nowoczesnym budynku. Wypożyczalnia, miejsce do czytania, sala zabaw dla dzieci, sala do cichej pracy, magazyny, archiwum, zaplecze socjalne  to ponad 250 m2  z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i ciekawą aranżacją. Następnie pojechaliśmy do Wieliczki. Zwiedzanie Kopalni Soli oraz nocleg w Komorze Słowackiego to niezapomniane wrażenia i przeżycia. Drugi dzień to wizyta w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bojszowach koło Katowic. Energiczna pani dyrektor Izabela Piętka i jak i pozostałe panie to zgrany zespół, który doprowadził do rozbudowania i zmodernizowania budynku. Nowocześnie wyposażone pomieszczenia pełne są czytelników i użytkowników, osób, które biorą udział w  takich wydarzeniach jak „Śląskie poranki u Kaśki i Hanki”. Ostatnim punktem wyjazdu był  spektakl teatralny „żONA – komedia niejednoznaczna w swoim rodzaju” w Kinie Kijów w Krakowie ze świetną grą aktorską Renaty Dancewicz i Piotra Polka. Wyjazd studyjny miał główny cel: szkolenie, ale było też dużo śmiechu, żartów. Można powiedzieć, była to współpraca biblioteki z partnerami na szczeblu lokalnym i ponadlokalnym.

« of 2 »