archiwumarchiwum.html

Dynów 2017

Drodzy Czytelnicy


W związku z zaplanowaną kontrolą zbiorów bibliotecznych (skontrum) informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie będzie nieczynna         w dniach od 2 sierpnia do 10 sierpnia 2016 r.


Za utrudnienia przepraszamy!

Tegoroczna, piąta już edycja Narodowego Czytania, poświęcona została dziełu "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza - polskiego nowelisty, powieściopisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości.

W piękny, słoneczny dzień 9.09.2016r. na dynowskim rynku odbyło się Narodowe Czytanie, którego głównym organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie oraz Partnerzy, z którymi przez ostatnie lata biblioteka współpracowała podczas organizacji różnych spotkań, warsztatów.

W tym roku wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano  w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”, która nabiera szczególnej wymowy w świetle 1050- lecia Chrztu naszej Ojczyzny.

Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. 

Za całokształt swojej twórczości otrzymał  w 1905 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Podczas jej wręczenia ten Wielki Polak powiedział wymowne słowa:

„Jednakże zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski!... Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje!... Głoszono

ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!... Komuż nie przyjdą na myśl słowa Galileusza: E pur si muove!..., skoro uznana jest wobec całego świata potęga jej pracy, a jedno z jej dzieł uwieńczone. Więc za to uwieńczenie – nie mojej osoby, albowiem gleba polska jest żyzna i nie brak pisarzów, którzy mnie przewyższają – ale za to uwieńczenie polskiej pracy i polskiej siły twórczej wam, panowie, członkowie Akademii, którzy jesteście najwyższym wyrazem myśli i uczuć waszego szlachetnego narodu składam, jako Polak, najszczersze i najgorętsze dzięki ...”.

Zebrani na dynowskim ryneczku wszyscy słuchający i czytający zostali zaproszeni w daleką podróż - podróż w przeszłość, w czasy starożytne, czasy pierwszych chrześcijan. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa naszego prezydenta Andrzeja Dudy, który z okazji Nagrodowego Czytania napisał o „Quo vadis”:

„ To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości- historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. Quo vadis stanowi opowieść o trumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei.

Jestem przekonany, że Narodowe Czytanie to znakomity czas, by raz jeszcze zachwycić się uczciwością Ligii, przeżyć duchową przemianę Marka Winicjusza, towarzyszyć Ursusowi w jego zwycięskiej walce na rzymskiej arenie. Postawy i życiowe wybory Sienkiewiczowskich bohaterów warto przy tym odnieść do czasów współczesnych. Wierzę, że lektura Quo vadis pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami teraźniejszość. ”


W „Quo vadis” ukazane są dwie różne kultury i przeciwne sobie światy:

pogański Rzym pod koniec panowania Nerona i rodzące się chrześcijaństwo.

Dynowskie Narodowe Czytanie rozpoczęli najmłodsi uczestnicy- bardzo dzielne przedszkolaki- Olga Mazur, Anna Rząsa, Karol Kot i Tomek Pieczonka, które wyrecytowały wiersz napisany przez lokalnego poetę Macieja Jurasińskiego. Dzieci zostały przygotowane przez panie Marię Dudziak i Jolantę Tymowicz.

O tym jak Winicjusz opowiadał Petroniuszowi o spotkaniach z Ligią i o tajemniczym znaku pierwszych chrześcijan przeczytał Józef Mikoś- Radny Miasta Dynowa i systematyczny czytelnik dynowskiej biblioteki.

Pani Małgorzata Kaczorowska reprezentująca Nadleśnictwo Dynów przeczytała fragment opisujący ogród Aulusa.

Kolejnym gościem była pani Krystyna Wróblewska-obecnie posłanka na Sejm RP VIII kadencji.

W swojej pracy szczególną uwagę poświęca oświacie, osobom starszym i sprawom związanym z ochroną zdrowia. Pani Krystyna przeczytała fragment, w którym Pomponia Grecyna bardzo odważnie wyznała swoją wiarę.

Radna Miasta Dynowa, główna organizatorka wspaniałych wycieczek krajoznawczych i członkini Uniwersytetu Złotej Jesieni pani Józefa Ślemp przeczytała fragment, w którym gwałtowny i wybuchowy Winicjusz próbował silą porwać Ligię.

Z kolei pani Halina Cygan – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie i pan Piotr Krupa- Radny Miasta Dynowa i członek Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie zapoznali słuchających z tym, jak odbywały się spotkania chrześcijan ze św. Piotrem.

O próbie porwania Ligii przeczytał Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Harcie oraz Radny Powiatu Rzeszowskiego – pan Krzysztof Kędzierski.

Alicja Siekaniec i Monika Mączyńska nauczycielki języka polskiego, które dowiodły, że „Quo vadis” to powieść trochę filozoficzna czytając polemikę Petroniusza i św. Pawła, czyli starcie się obydwu żywiołów – antycznego i chrześcijańskiego.

Pani Anna Hyjek, członkini Uniwersytetu Złotej Jesieni przeczytała fragment opisu pożaru Rzymu, który trwał prawie 6 dni czyniąc niesamowite zniszczenia i spustoszenia. Szymon Karnas, druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie przeczytał kolejny fragment będący kontynuacją opisu płonącego Rzymu.

Kolejne fragmenty czytali członkowie Uniwersytetu Złotej Jesieni : opis chrztu Winicjusza przeczytała pani  Elżbieta Kędzierska, o obarczeniu chrześcijan winą za spalenie Rzymu

i prześladowaniu pierwszych chrześcijan pani Danuta Strujwąs, natomiast pani Maria Wydra przeczytała fragment o spotkaniu  Chilona i Pawła z Tarsu.

Następnie wystąpił duet działaczy Uniwersytetu Złotej Jesieni w osobach pani Krystyny Dżuły

pana Aleksandra Geruli, którzy zapoznali uczestników Narodowego Czytania z fragmentem  opisującym o tym, jak dzielny Ursus uratował życie Ligii.

Narodowe czytanie zaszczycił swoją obecnością ksiądz prałat Stanisław Janusz, który przeczytał o tym, jak apostoł Piotr chciał opuścić miasto.

Kolejny duet stworzyły panie Krystyna Wasylowską oraz Lidia Radoń, również członkinie Uniwersytetu Złotej Jesieni  czytając fragment, w którym Patroniusz, świadomy rychłej śmierci wydał ucztę, podczas której odczytał też list, który napisał do Nerona, wyjaśniając mu kim on naprawdę jest – mordercą i  barbarzyńcą.

Zorganizowanie Narodowego Czytania 2016 w Dynowie w tak pięknej oprawie nie byłoby możliwe bez Partnerów, których w tym miejscu chciałabym przedstawić:

  1. 1.Nadleśnictwo Dynów, które było głównym sponsorem spotkania.  Serdecznie dziękuję panu Nadleśniczemu Adamowi Pilch za wsparcie finansowe, dzięki któremu mogliśmy zakupić stroje z epoki oraz przygotować warsztaty artystyczne.

  2. 2.Ochotnicza Straż Pożarna w Dynowie na czele z prezesem Dariuszem Niedzielskim i druhami. Młodzi, silni, wysportowani, podobnie jak rzymscy legioniści, dzielnie pomagali

  3. 3.przy przewiezieniu ławeczek i innych pracach organizacyjnych.

  4. 4.Towarzystwo Gimnastyczne Sokół wraz z aktywnie działającymi na terenie Dynowa uczestnikami Uniwersytetu Złotej Jesieni.

Ogromnie dziękuję pani Krystynie Dżuła, która jest prezesem a zarazem główną pomysłodawczynią strojów z epoki, które w części pochodziły  też z garderoby dynowskiego teatru.

  1. 1.Piękną oprawę muzyczną jaką miało Narodowe Czytanie zapewnili nauczyciele ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Dynowie.  Dziękuję panu Jerzemu Kołodziejowi – dyrektorowi tejże szkoły oraz nauczycielom tworzącym „Trio smyczkowe” : Bogusławowi Dulskiemu –

  2. 2.I skrzypce, Jowicie Nideckiej-II skrzypce i Monice Sobolewskiej –gra na wiolonczeli.


Serdecznie podziękowania składam Pani  Wiesławie Marszałek – Dyrektor Szkoły Podstawowej

Nr 2  za bezpłatne użyczenie sprzętu nagłaśniającego oraz dyrektorom dynowskich szkół oraz przedszkola za aktywne włączenie się do Narodowego Czytania.

Panu Danielowi Gąseckiemu jestem wdzięczna za piękne zdjęcia.

W Narodowym Czytaniu wzięło udział 19 osób dorosłych i czworo dzieci z przedszkola . Gratuluję odwagi i wspaniałego zaangażowania! Zapraszam do obejrzenia foto galerii na stronie internetowej Urzędu Miasta i dynowskiej biblioteki !


Grażyna Paździorny

Dyrektor

Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dynowie